Przesuwanie zapasów bliżej rynku zbytu w Europie i pozostawanie ich właścicielem wiąże się z koniecznością posiadania zarejestrowanej spółki na przykład firmy handlowej na terenie Unii Europejskiej. Ta działalność handlowa oprócz zarządzania zapasem, dodatkowo może wspierać producentów win w poszerzaniu rynków zbytu i nadzoru nad dystrybucją. Możliwość sprawowania opieki nad sprzedażą spowoduje, że dystrybutorzy posiadający wielu dostawców będą bardziej skoncentrowania nad wykonywaniem swoich zadań względem dystrybucji tych towarów, na których zależy producentom.
Dystrybutorzy w Europie zamawiają wina w pełnych kontenerach (FCL), aby zminimalizować koszty wysyłki w przeliczeniu na butelkę i maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń i ładunek. Ten model działania powoduje, że zanim zamówią kolejną dostawę, bardzo często część towaru, który sprzedał się najszybciej, będzie dostępna dopiero przy kolejnej dostawie (najszybszej w następnym miesiącu lub później).
Utrzymanie dodatkowego zapasu blisko rynku zbytu, w zasadzie na wyciągnięcie ręki, pozwala na szybkie uzupełnienie poszczególnych asortymentów i utrzymanie ich dostępności dla wszystkich dystrybutorów w Europie w jednym miejscu.
To rozwiązanie jest naprawdę skuteczne, ponieważ firma przechowuje zapasy w jednym miejscu dla wszystkich swoich odbiorców. Pozwala również na wysyłanie kontenera z różnymi produktami do kilku dystrybutorów, zamiast w to miejsce kilku kontenerów, które i tak trzeba będzie u nich składować.
Co obejmuje nasze rozwiązanie Wine Logistics Eurohub:
- transport oceaniczny,
- dostawa z portu do magazynu,
- rozładunek kontenera,
- wprowadzenie do składu celnego,
- usługę przechowywania w składzie celnym,
- naklejanie znaków akcyzy (w razie potrzeby)
- odprawa eksportowa (dokument T1),
- dostawa do odbiorcy (system transportu drobnicowego, częściowego lub FTL)
Odprawa celna ostateczna towaru leży w gestii kupującego.
Jak to wygląda z perspektywy producenta win?
Dystrybutorzy tak jak poprzednio składają zamówienia bezpośrednio u producenta. Producent wysyła to zamówienie do Partner Logistic ze zleceniem wyjścia określonego towaru z magazynu. Zamówienie jest przygotowywane w magazynie do wysyłki oraz dokonywane są wszelki czynności administracyjne zezwalające na wyprowadzenie towaru z magazynu celnego, a następnie towar wysyłany jest do dystrybutora. Dystrybutor odbiera towar, a producent otrzymuje od nas informację kiedy i co zostało dostarczone. Dystrybutor dokonuje jedynie ostatecznej odprawy celnej i towar może zostać wprowadzony na rynek danego kraju w Europie.